Стопанска академия „Д.А. Ценов“ – гр. Свищов


SA-SvishtovСтопанска академия „Д. А. Ценов“ е водеща образователно-научна и културна институция в Република България в областта на икономиката. Тя включва четири факултета, 20 катедри, научно-изследователски центрове, Колеж по икономика и управление, Институт за научни изследвания, Академична библиотека, офиси, обслужващи звена, студентски кампус.

Във Висшето училище работят над 320 висококвалифицирани професори, доценти, асистенти и сътрудници. Те обучават над 10 000 български и чуждестранни студенти в редовна, задочна и дистанционна форма.

Съвместно с европейски университети Стопанска академия участва в програми на Европейския съюз, в проекти на международни фондове за научни изследвания, в междууниверситетски мрежи за обучение и мултинационални проекти за Висше образование.

Възпитаниците на СА „Д. А. Ценов“ са водещи финансисти и банкери, утвърдени експерт-счетоводители, застрахователи и социални мениджъри, предпочитани търговци, информатици, маркетолози, точни анализатори, прецизни плановици и статистици. Те са високоорганизирани и отговорни парламентаристи, уважавани и компетентни публични личности, ръководители на министерства, ведомства, производствени структури, лоялни бизнесмени и предприемачи, които утвърждават авторитета на Свищовското висше училище, на неговите професори и преподаватели, пренасяйки през годините академичния стил на поведение и лоялността към националните ни ценности и идентичност.

История

Създаването на Висше търговско училище в Свищов има своите корени във възрожденската история на града. През Възраждането той се утвърждава като важен търговски център, в който избуяват кълновете на богати просветни и културни институции. Градът е гнездо на родолюбиви българи, огнище на дарителски традиции в полза на народния Възход. Прогресивни търговци и интелигенти лелеят съкровена мечта Свищов да мери икономически, културен и духовен ръст с най-ценното в Европа.

Това разгаря още по-силно парещата жар за обновяване. „Великият пламен“ на любородието, възрожденският ентусиазъм раждат благородната дарителска традиция за нуждите на образованието. В „Цариградски вестник“ от юли 1858 г. четем: „… как се слави Свищов град, както наричат столица на учението в България!“

Между светлите имена на дарителите се откроява Димитър Апостолов Ценов с неоценим принос за града и за България; „Велик българин, закръглил делото, подето от неговите предшественици“ (акад. Г. Данаилов). Академията поддържа славата на Дарителя и гордостта на Свищов като Академичен център.

На 8 ноември 1936 г. в Наредба-закон, подписана от Цар Борис III, се записва: „Учредява се в гр. Свищов Висше търговско училище под името „Д. А. Ценов“ с цел да дава теоретически и приложни знания по отделните клонове на стопанските науки.“ (Държавен вестник, бр.200,5.09.1936г.).

Интернет сайт: http://www.uni-svishtov.bg/

Видяно общо: Видяно днес:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *