Технически университет – Варна е създаден през 1962 г. с Постановление на Министерския съвет на НР България и Указ на Народното събрание с цел осигуряване на условия за обучение на инженерни кадри в областта на корабостроенето, транспорта, машиностроенето, електроенергетиката и комуникационната техника, необходими за развиващите се в Североизточна България индустриални комплекси в областта на химията, корабостроенето и кораборемонта, двигателостроенето, транспорта, електроенергетиката, електрониката и съобщенията.
Първоначално университетът се създава под името Машинно-електротехнически институт (МЕИ – Варна) с три факултета: Машиностроителен, Електротехнически и Корабостроителен. Първият прием на студенти в МЕИ – Варна се извършва през учебната 1963/64 г. по следните специалности: Двигатели с вътрешно горене, Корабни машини и механизми, Корабостроене, Технология на машиностроенето, Електрически машини и апарати, Радиотехника, Далекосъобщителна техника, Автоматика и телемеханика и Автоматизация на производството.
Създаването на МЕИ – Варна е мащабно възстановяване на Техническия факултет към Държавния университет „Свети Кирил Славянобългарски“ гр. Варна, създаден официално на 18 август 1945 г. Техническият факултет е имал следните отдели: машиностроителен, корабостроителен, електротехнически, строително-архитектурен и индустриална химия. Факултетът, както и университетът, предвид промените в обществено-политическия живот в България през този период, са претърпели значителни промени, като през 1958 г. се дипломират последните инженери – корабостроители, обучавани в Техническия факултет.
Първите преподаватели в МЕИ – Варна са бивши преподаватели от Техническия факултет или негови възпитаници, поради което се счита, че МЕИ – Варна е правоприемник на Техническия факултет към Варненския държавен университет.
През годините на своето съществуване МЕИ – Варна от малък институт, подготвящ инженерни кадри, с регионално значение се превръща в Технически университет с национално значение, провеждащ обучение на студенти по 23 специалности. За 40-годишния период на дейност на ТУВ са дипломирани 28976 специалисти с висше образование в областта на „Технически науки“, „Природни науки, математика и информатика“, „Социални, стопански и правни науки“ и „Педагогически науки в направление Техника и технологии“.
В настоящия момент ТУВ разполага с пасивен сграден фонд с разгъната застроена площ от 67542 м2. Всички сгради на университета са сравнително нови – построени са след 1968 г.
През 2008 г. Националната агенция за оценяване и акредитация присъди на Университета най-високата оценка “много добра” за срок от шест години. Технически университет – Варна е единственият университет в България получил и институционална акредитация от Асоциацията на Европейските университети.
Технически университет – Варна притежава и сертификат за качество на обучението ISO 9001:2000.
Висококвалифицирани и компетентни преподаватели провеждат обучението на студентите по 21 специалности в съответствие с Европейската система за трансфер на кредити (ЕСТS).
Над 220 отлично обзаведени лаборатории, модерни зали оборудвани с мултимедия, фонетични кабинети гарантират качеството на учебния процес. Университетът разполага с библиотека с пет читални, оборудвани с компютърна техника и постоянен достъп до Интернет и не на последно място – с три студентски общежития в близост до Университета с над 1400 места.
Интернет сайт: http://www.tu-varna.bg/tu-varna/
Видяно общо: Видяно днес: